Jakie okna dachowe wybrać? Jak i w którym miejscu je zamontować?

Czy zlecić montaż dekarzowi, czy raczej wyspecjalizowanym montażystom?

Budując dom, remontując go, czy też adaptując poddasze często zadajemy sobie pytanie jakie okna wybrać aby cieszyć się przez długi czas ich bezawaryjnością, komfortem użytkowania i funkcjonalnością, Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie dla kogoś kto nie zajmuje się tym na codzień nie jest taka prosta. Na rynku jest wielu producentów, asortyment stale się powiększa, zmieniają się trendy i technologie. Ponadto budynki jak i okna muszą spełniać coraz wyższe wymagania termoizolacyjne.

Czym się kierować wybierając okna?

Powinny one zapewnić nam odpowiednią ilość światła w naszym mieszkaniu, muszą być ciepłe i energooszczędne oraz chronić nas przed hałasem i niechcianymi gośćmi. Wybór ich rodzaju zależy też od konstrukcji dachu, kąta, jego nachylenia oraz wysokości osadzenia dolnej krawędzi okna od podłogi. Należy pamiętać, że aby komfortowo z niego korzystać nie powinna być ona większa niż 120-140 cm. Dzięki temu łatwiej będzie nam je otwierać, myć i konserwować, ale także będziemy mogli przez nie wyjrzeć i zobaczyć co dzieje się na zewnątrz. Czasami konstrukcja budynku nie pozwala na zamontowanie okna na takiej wysokości, możemy wówczas zastosować okna otwierane elektrycznie sterowane pilotem, lub za pomocą smartfonu przy użyciu odpowiedniej aplikacji. Możemy również użyć specjalnego drążka do otwierania. W zależności od ich zastosowania i nachylenia połaci możemy je podzielić na kilka zasadniczych grup.

  • Okna obrotowe 15-90° są one najczęściej stosowane ze względu na ich cenę. Mają zawiasy umieszczone na środku ościeżnicy, dzięki temu łatwo je obrócić do mycia, ale przy otwieraniu należy uważać, żeby nie uderzyć skrzydłem w głowę.

  • Okna uchylno-obrotowe 15-65° są bardziej funkcjonale,ale także droższe ze względu na zastosowane bardziej zaawansowane okucia. Można je otworzyć obrotowo o 180° do umycia lub uchylnie do 30° dzięki czemu łatwiej je obsługiwać. Należy pamiętać, że nie powinny być montowane zbyt wysoko, bo nie będziemy mogli skorzystać z funkcji uchylnej

  • Okna wysokoosiowe 20-65° mają zawias umieszczony w 3/4 wysokości, dlatego łatwiej je otwierać ale nieco bardziej uciążliwe jest mycie szyby od zewnątrz.

  • Okna dachowe balkonowe 40-55° to nowatorskie rozwiązanie dzięki, któremu po otwarciu skrzydeł zmienia się ono w „balkon dachowy”. Górna część otwiera się do uchylnie, a dolna wysuwa się do przodu dzięki czemu zyskujemy więcej miejsca w pomieszczeniu. Żeby w pełni korzystać z jego funkcjonalności nie powinno być zamontowane wyżej niż 30 cm od podłogi.

  • Okno kolankowe zbudowane z dwóch części, górnej dachowej i dolnej fasadowej montowanej w ścianie. Zapewnia lepszą widoczność sprawiając wrażenie zwiększające przestrzeni. Możliwe jest również wietrzenie mieszkania nawet podczas padającego deszczu.

  • Wyłazy dachowe z zastosowaniem do pomieszczeń ogrzewanych i nieogrzewanych. Te do ogrzewanych (użytkowych) mają lepszą konstrukcję i parametry termiczne. Otwierają się na bok, dzięki czemu łatwo przez nie wyjść na dach.

Dobierając okna jedną z najważniejszych rzeczy na którą musimy zwrócić szczególną uwagę to ich właściwości termiczne. Największy na to wpływ mają zastosowane pakiety szybowe. Pozwalają one nie tylko zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania domu, trzeba również pamiętać, że im cieplejsza szyba, tym mniejsze ryzyko skraplania się pary wodnej, dzięki czemu drewno i powłoka lakiernicza nie jest narażona na uszkodzenia. Ma to istotny wpływ na żywotność okien.

Szyby również możemy podzielić na kila rodzajów.

  • Standardowe dwuszybowe, jednokomorowe ze stalową ramką dystansową i zewnętrzna szybą hartowaną. Wypełnione są gazem szlachetnym – argonem.

  • Energooszczędne dwuszybowe, jednokomorowe z ciepłą ramka dystansową TGI i zewnętrzną szybą hartowaną. Wypełnione są gazem szlachetnym – argonem.

  • Trzyszybowe, dwukomorowe ze stalową ramką dystansową i zewnętrzną szybą hartowaną. Wypełnione są gazem szlachetnym – argonem.

  • Superenergooszczędne trzyszybowe dwukomorowe z ciepłą ramką TGI i trzema szybami hartowanymi. Wypełnione są gazem szlachetnym – kryptonem.

  • Superenergooszczędne trzyszybowe dwukomorowe z ciepłą ramką TGI i trzema szybami hartowanymi zewnętrzna szyba antywłamaniowa . Wypełnione są gazem szlachetnym – argonem.

W dzisiejszym budownictwie coraz szersze zastosowanie zyskują okna z pakietem trzyszybowym z ciepłą ramką dystansową i komorami napełnionymi kryptonem.

Ciepły montaż

Kolejną rzeczą jaka ma wpływ na użytkowanie naszych okien jest ich odpowiednie docieplenie.

Nie wystarczy tylko zamontować okno w konstrukcji więźby trzeba również pamiętać,aby odpowiednio zaizolować ościeżnicę i połączyć szczelnie z membraną dachową. Służą do tego specjalne zestawy dedykowane do poszczególnych okien przez ich producentów.

Komu zlecić montaż?

Wydawać by się mogło,że nie jest to operacja zbyt skomplikowana i najprościej zlecić go ekipie wykonującej dach. Większość dekarzy główną uwagę poświęca jednak na wykonanie więźby, pokrycia dachowego,czy też obróbek dekarskich, a montaż okien traktuje jako dodatkowe zajęcie.

Dlatego warto rozważyć i zlecić to zadanie profesjonalnym montażystom. Nasza firma zdobyła doświadczenie w tym zakresie przez długoletnią współpracę z wiodącymi producentami okien dachowych. Stale podnosimy swoją wiedzę i doświadczenie biorąc udział w cyklicznych szkoleniach. Dlatego zlecając nam montaż swoich okien macie Państwo pewność, że zostanie on wykonany z najlepszych materiałów i zgodnie z zaleceniami producentów. Zaoszczędzicie również na niepotrzebnych przeróbkach, pomożemy także dobrać okna optymalne dla Was, co pomoże zoptymalizować koszty. Zamawiając okna z montażem otrzymacie lepszy rabat. Nasza firma świadczy również usługi serwisowe dlatego możecie liczyć na naszą pomoc przez kolejne lata ich użytkowania. Służymy również pomocą w wyborze i montażu dodatków do okien takich jak markizy, rolety czy sterownie elektryczne i automatykę.